Češi nedbají na prevenci!

Nebuďte jako 94,5% Čechů a objednejte se ke svému praktickému lékaři na preventivní prohlídku! Zdravotní pojišťovny vám ji platí každé 2 roky.

Prevence je pro Čechy spíše vzdálený pojem. Alespoň tak to vidí ÚZIS, podle jeho zjištění chodí k praktikovi na preventivní prohlídku jen 5,5 procenta lidí...

Lidé k lékaři zpravidla chodí jen se zdravotními problémy. Pravidelně také chodí k lékaři pacienti s chronickým onemocněním, kteří jsou v trvalém sledování. „Praktičtí lékaři pro dospělé provedli loni 38,6 milionu ošetření a vyšetření, z toho preventivní prohlídky představovaly 5,5 procenta,“píše na webu ÚZIS Miloslava Chudobová.

U praktiků bylo loni registrováno 7,9 milionu lidí, v průměru na úvazek praktika 1615. Oproti předchozímu roku klesly počty ošetření o 13 procent, což statistici přikládají zavedení regulačních poplatků. Upozorňují také na to, že české zdravotnictví čeká problém s nedostatkem praktických lékařů. „Postupně „stárnoucí“ věková struktura praktických lékařů signalizuje problém pro budoucí zajištění primární péče. Ke konci roku 2008 tvořili praktičtí lékaři pro dospělé ve věku 55 a více let 43 %, z toho ve věku 65 let a více jich bylo 11,7 %,“ dodala Chudobová. Na prevenci až 20 procent lidí

Zvýšený zájem o preventivní prohlídky se objeví jen chvíli po mediálních kampaních, které upozorní například na riziko rakoviny tlustého střeva. „To lidi vyburcuje, jeden den jich přijde hodně a všichni chtějí to samé, pak ale zase přestanou,“ uvedla pro ČTK mluvčí Sdružení praktických lékařů Irena Kudrnovská.
Jen málo pacientů chodí podle ní na prevenci cíleně, sami zavolají a domluví si termín. Jsou ale i opačné extrémy, někteří se dožadují preventivní prohlídky každý rok. Zdravotní pojišťovny ji platí jednou za dva roky a je bez třicetikorunového poplatku. Lékaři si podle Kudrnovské hlídají, aby pravidelně chodili na kontroly pacienti, u nichž odhalili například vysoký tlak či cukrovku. Jsou v trvalém sledování. Ale ti, kteří se cítí zdraví, přijdou, jen když mají akutní zdravotní potíž, nebo se v rodině objeví vážná nemoc.

Nejvíce praktiků tradičně v Praze
Nejvíce praktických lékařů (nejnižší počet registrovaných pacientů na 1 úvazek lékaře) je dlouhodobě v Praze a Olomouckém kraji. Zde na jednoho lékaře připadá méně než 1500 pacientů. Naopak nejvyšší počet registrovaných pacientů na lékaře, více než 1 700, vykázaly kraje Karlovarský, Středočeský, Ústecký, Pardubický a Vysočina. Nejvyšší rozdíl mezi počtem pacientů je 320 osob na lékaře.