Oční

MUDr. JAN HAMOUZ
Horuculus s.r.o.

Oftalmologie (oční lékařství) je obor medicíny, zabývající se onemocněními a chirurgií zrakových drah, jež zahrnují oko, mozek, a oblasti okolo mozku, jako je slzný systém nebo oční víčka.

Samotné slovo oftalmologie pochází z řeckých slov ofthalmos, jež znamená „oko“, a logos, které má významy tři: „slovo“, „myšlenka“ a „promluva/rozprava“. Doslova tak "oftalmologie" znamená "vědu o očích".

Oko, včetně své struktury a mechanismů, fascinuje vědce i obyčejné lidi už od nepaměti. Většina signálů do mozku přichází právě ze zrakových čidel, a proto i řada anglických výrazů, jež znamenají porozumění, je ekvivalentní k výrazům týkajícím se zraku. Kupříkladu frázi „I see“ lze přeložit jako „vidím“, ale rovněž jako "rozumím". Mnoho pacientů s pocitem, že trpí vadou zraku má podstatně větší starost právě o nemoci poškozující vidění, nežli o jiné, často i smrtelné, choroby. Možná ztráta zraku má nesmírný dopad nejen na psychiku pacienta, ale rovněž na jeho ekonomické a sociální podmínky. Důvodem je skutečnost, že zrakově postižení či slepí lidé vyžadují výraznou péči a asistenci při každodenních úkonech a také často nejsou schopni nadále zastávat dosavadní práci.

Udržování si zdravého zraku a léčba zrakových postižení, jež zhoršují lidské vidění, významně přispívají k docenění prodloužené délky života, kterou dnes všechny obory medicíny umožňují. Pakliže vezmeme v úvahu důležitost zraku pro kvalitu lidského života, je oční lékařství velice prospěšným oborem, a to zejména proto, že oftalmologové jsou ve většině případů schopni navrátit či alespoň zlepšit pacientovo vidění. Pokroky v diagnostice a v léčbě zrakových onemocnění rozšířily společně s vylepšenými metodami chirurgických zákroků schopnost lékařů uzdravit zrak v míře doposud nepoznané.

 

Ošetřující lékaři

MUDr. Jan Hamouz
MUDr. Eva Dunovská

Kontakty

telefon: 283 871 141

 

Ordinační hodiny

PO  8:00 - 12:00 MUDr. Eva Dunovská
ÚT  8:00 - 16:00 MUDr. Eva Dunovská
ST  8:00 - 16:00 MUDr. Jan Hamouz
ČT  8:00 - 16:00 Objednaní pacienti
PÁ  8:00 - 12:00    Objednaní pacienti, perimetr, pouze sestra

Polední přestávka 12:00 - 12:30

Bez objednání pouze akutní případy, po domluvě

Poslední pacient bude přijat k vyšetření 30 minut před koncem ordinační doby